Teklif Alın

Web Tasarım Fiyatları

Kendiniz ya da firmanız için bir web sitesi tasarımı yaptırmak istiyorsanız fiyatlar değişken olacaktır. Web tasarım fiyatları tamamen istediğiniz özelliklere ve aldığınız hizmetin kalitesine göre değişecektir.  Bir web sitesi tasarım projesinde bütçe çok geniş bir aralıkta olabilir. Bu yüzden web tasarım fiyatlarının belirlenmesi için işletmenizin ihtiyaçları önemlidir. 

Web tasarım fiyatlarını etkileyecek çok sayıda faktör vardır. Bu yüzden web tasarım çalışması için öncelikle bir toplantı düzenleyerek isteklerinizi, hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı web tasarım ajansına bildirmeniz gerekir. Daha sonra yapılacak analizler sonucunda sizlere web sitenizi teslim edebilmek için bir bütçe teklifi verilir.
 

Web Tasarım Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Web tasarım fiyatları belirlenirken bütçeyi etkileyen üç ana faktör bulunmaktadır. Bunlar;

  • Web sitesinden beklenen kalite
  • Web tasarımda kullanılacak tasarım yöntemi
  • Web tasarımı yapacak ekibin profesyonelliği
     

Yukarıda belirttiğimiz üç konu web sitesinin tasarım aşamasında maliyetine doğrudan etki eden faktörlerdir. Şimdi web tasarıma etki edecek tüm web tasarım fiyatlarını etkileyen faktörlere ayrıntılı olarak bakalım...

1• Web Sitesinin Kalitesi

Pazarlamada satışa sunulan ürün ve hizmetlerde farklı kalitede ürünler satılmaktadır.  Aynı işlevi görse de birçok ürünü kullanmanın deneyimi farklıdır. Web sitelerinin de kalitesi değişebilir. Kaliteli, daha büyük projeler için oluşturulan web siteleri daha maliyetli olacaktır. 

Bir web sitesinin kalitesini değerlendirme konusunda fikir sahibi olmayabilirsiniz. Bir web sitesinin kalitesini değerlendirmede şu özelliklere bakılabilir;

İlk İzlenim

Bir web sitesinin kalitesine bakarken ilk giren kişiler için dışarıdan nasıl göründüğü, ziyaretçilerin ne hissettiği ve sektör dışından olanların değerlendirmesi çok etkilidir. Web sitesinin kalitesini anlayabilmek için ilk girildiğinde insanları nasıl etkileyeceğini, ziyaretçilerin sitede vakit geçirebilmek için ikna olup olmayacaklarını bilmek önemlidir. Herkes bir web sitesine girdiğinde ilk izlenimin iyi ya da kötü olduğunu belirtebilir.

Sade Tasarım

Web sitesinin tasarımında özellikle sade olmasına dikkat edilmektedir. 2017 yılında Eyequant’ın yaptığı araştırmalar sade tasarıma sahip olan web sitelerinde hemen çıkma oranının web sitesi için pozitif yönde olduğunu ortaya koymuştur. Ziyaretçiler web sitesine girdiklerinde aradığını kolayca buluyorsa ve tasarım göz yormuyorsa sitede vakit geçirme isteği duyuyorlar. Bu yüzden web sitesi tasarımı için sade tasarım kaliteyi arttıran ögeler arasında yer alıyor.

İşlevsel Tasarım

Bir ziyaretçinin web sitesinde vakit geçirebilmesi için siteyi işlevsel bulması gerekmektedir. Bu yüzden kaliteli tasarıma sahip web sitelerinde ziyaretçiler aradıklarını bulmalıdır. Bir konu için siteye giren kullanıcılar yakın konulardaki sayfaları, aradıkları başka soruların cevaplarını barındıran sayfaları da buluyorsa web sitesinin işlevsel bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Site için bağlantıların güçlü ve sağlam olduğu web siteleri çok daha kalitelidir.

Mobil Uyumlu Tasarım

Mobil uyumluluk 2015 yılı sonrasına Google tarafından sıralama kriterleri arasında gösterilmeye başladı. Masaüstü cihazlarda eşit kalitede olan iki web sitesinden mobil uyumu olan daha ön sıralarda yer alır.

Akıllı telefon, tablet ve diğer tüm ekranlarda ziyaretçilere kusursuz deneyim yaşatacak web siteleri tasarlamak deneyim ve maliyet gerektirmektedir. Bu yüzden web sitesinin kalitesine bakarken mobil uyumlu olması ve tüm cihazlarda sorunsuz kullanılabilmesine dikkat edin.

Kusursuz Kullanıcı Deneyimi

Web tasarım fiyatları belirlenirken kusursuz kullanıcı deneyimine de bakmak gerekir. Web sitesinde kullanıcı formları, geri bildirimler, ipuçları varsa kullanıcı deneyimi daha nitelikli olur. Kullanıcıları yönlendiren, iletişim kuran tasarımlar daha kalitelidir. Web sitesinde kullanıcı deneyimi geliştirmek adına detaylara eğilmek gerekir. Bu durum da maliyeti arttıracaktır. 

Web sitesinde gezinme, sayfa yükleme efekti, form doğrulamaları, görsel geçişleri, sayfalar, galeri, sekmeler ve diğer tüm özellikler kullanıcıların deneyimini geliştirecek şekilde tasarlanabilir. Her maliyette bir web sitesi tercih edebilirsiniz. Ancak kullanıcı deneyimlerini arttıran web sitelerinde daha yüksek tasarım maliyetleri olabilir.

Kod Kalitesi

Web sitesinin kalitesini ortaya koyan en önemli özelliklerden biri kaliteli kod yapısıdır. Bir sitenin kod kalitesini ilk etapta ölçebilmekte zorlanabilirsiniz. Web sitelerinin kod kalitesini sitenin hızı, güvenliği, güvenilirliği, erişilebilirliği, SEO değerleri gibi çok sayıda faktör belirleyecektir.

Bir web sitesinin kod kalitesini belirleyecekseniz en basit olarak sitenin hızına bakabilirsiniz.  Sayfa ge yükleniyorsa ya da uzun sürede açılıyorsa kod kalitesinin düşük olduğunu görebilirsiniz. Yavaş web sitelerinde hemen çıkma oranı ve dönüşüm oranları değerleri olumsuzdur.

Asp.net gibi içerik yazılım sistemleri sitenin kod yapısını kaliteli hale getirmektedir.  Başarılı kodlama sistemleri ve yönetim sistemleri web sitesinin SEO uyumunu da arttıracaktır.  Kod kalitesi yükseldikçe web sitesi tasarım fiyatlarında da bir artış yaşanacaktır.

Web sitesinin kod kalitesini belirleyebilmek için W3C standartlarına uygunluğuna da bakabilirsiniz. Web sitesinin W3C standartlarına uygunluğu için bu bağlantıya tıklayarak ölçümleme yapabilirsiniz.

Web sitesinin kod kalitesini belirlemede arama motorlarına yönelik optimize edilmesi de önemlidir.  Sitenin hangi anahtar kelimelerde sıralanacağı,  hangi etiketler kullanılacağı ve Google’ın web sitesini anlama durumuna bakılmalıdır.

Internet Explorer uygulamasında görülebilen düşük kaliteye sahip  bir web sitesi tasarlamak basit, uygun maliyetli ve hızlı bir süreçtir.  Ancak yüksek kaliteli bir web sitesi daha maliyetli, pahalı ve vakit alan bir süreçtir. Günümüzde web siteleri firmalar için hayati öneme sahiptir.  Kaliteli bir web sitesi geliştirmek bilgi, deneyim, zaman ve maliyet getirmektedir. 
 

2• Web Sitesinin Tasarım Yöntemi

Bir web sitesi tasarlayabilmek için birçok yöntem kullanabilirsiniz.  Web sitelerini farklı teknolojiler, farklı araçlar, farklı programlama dili ve farklı sunucu destekleriyle tasarlayabilirsiniz. Yani kaliteli bir web sitesi tasarlamak için sayısız yönteminiz vardır. 

Web sitesinin tasarlama yöntemi maliyet üzerinde doğrudan etkilidir.  Sizlere bir web sitesi tasarımında kullanılan yöntemleri anlatacağız. Bu yöntemler web sitesinin maliyeti üzerinde de doğrudan etkili olacaktır;

Front-end & Back-end

Web sitesinde front end ve back and iki farklı tasarım noktasıdır.  Front end tarayıcılarda ziyaretçilerin gördükleri kısımdır. Web sitesinin tasarımı, içeriği, düzeni, renkleri, görselleri, animasyonları ve gözle görülen her şeyidir. Front end kısmı HTML, CSS ve javascript kodları kullanılarak oluşturulmaktadır.

Back and ise madalyonun görülmeyen yüzüdür.  Burada içeriğin siteye eklenmesinde kullanılan yönetim paneli ve kodlamalar tasarım sürecine dahil edilir.  Burada kullanıcı deneyimi için form oluşturma, kod yazma, veri tabanına yeni veriler ekleme gibi birçok çalışma yapılır. Back and; .Net, PHP, MySQL ya da farklı programlama dilleriyle yazılarak web sitesi tasarlanır.

İçerik Yönetim Sistemi

Web sitesi tasarımında içerik yönetim sistemi de çok önemlidir. İçerik yönetim sistemi kendi başına ayrı bir tasarım sürecidir. Back-end’in önemli bir parçası olan içerik yönetim sistemi web sitesini yönetme sürecinde en hayati alandır. Profesyonel bir sistem sayesinde içeriklerinizi SEO’ya uygun yönetebilir ve web sitenize ekleyebilirsiniz.

Birçok web sitesi hazır içerik yönetim sistemlerini kullanmaktadır. Bu sistemlerde kişiselleştirme oldukça zordur.  Ancak asp.net el yapımı içerik yönetim sistemleri kullanıldığında kolay SEO yönetimi gerçekleştirilebilir.  Profesyonel içerik yönetim sistemini istediğiniz gibi kişiselleştirebilir ve web sitenizi istediğiniz şekilde kolayca yönetebilirsiniz. Asp.net gibi içerik yönetim sistemleriyle URL, title, descrption, dosya, görsel etiketi, farklı dil seçenekleriyle kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.

Sıfırdan Web Sitesi Tasarımı

Bir web sitesi tasarlarken en çok kullanılan yöntemlerden biri bir web sitesini sıfırdan yeni baştan oluşturmaktır.  Önünüzde bulunan bembeyaz boş bir sayfayı sizler ihtiyaçlarınıza göre oluşturabilirsiniz.  Böylece tam hayalinizdeki web sitesine kavuşabilirsiniz. Ancak bir web sitesini sıfırdan tasarlamak zaman, beceri ve maliyet gerektirir. Bu yüzden profesyonel web tasarım ajanslarından destek alarak bu süreci yürütmelisiniz.

Hazır Kod Desteği

Sipariş üzerine bir web sitesi tasarlamanın çok sayıda yolu vardır.   Bir web sitesinde sıfırdan kodlama yazabilir ya da kodunuzu temel bir çerçeve üzerine de oluşturabilirsiniz. Sıfırdan bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız bir çerçeve kullanarak gerçekleştirmeniz en iyi seçenek olacaktır. Böylece em zamandan tasarruf edebilir, hem kodu standart ve tutarlı hale getirebilir hem de bu çerçeveyi bilen personellerinizin ya da iş ortaklarınızın da siteyi yönetmede etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Şablon Kullanımı

Web sitesi tasarımında genellikle ısmarlama kod yazmak zorunlu olmaz. Çünkü web sitenizi tasarlarken back end şablonu kullanabilirsiniz. Daha evvel oluşturulan bir içerik yönetim sistemi kullanabilirsiniz ya da web sitenize yeni bir sistem entegre edebilirsiniz.  Ayrıca sıfırdan oluşturulmuş bir sistem de kullanabilirsiniz. 

Web sitenize entegre edebileceğiniz çok sayıda şablon bulunur.  İhtiyaçlarınıza en uygun şablonu seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.  Bu sayede web tasarım fiyatları çok daha uygun maliyetli olur.  Web sitenizin özgünlük derecesi ve bütçeniz hazır şablon kullanımı konusunda size fikir verecektir. Şablonlar sayesinde istediğiniz kalitede bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ancak özgün bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız ve bütçeniz yüksekse şablon tercih etmeyebilirsiniz.

Kendin Yap Web Sitesi Firmaları

Web sitesi tasarımın Wix, Squarespace gibi “Kendin Yap” tarzında web sitesi oluşturucu firmaları kullanabilirsiniz. Bazı projeler için bu araçlar çok etkili seçim olacaktır. Bu sistemlerde bir teknik bilginiz olmasa da kolayca web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bir PowerPoint sistemi kullanarak kolayca web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Broşür tipi basit web siteleri için çok etkili bir seçim olacaktır.  Ancak web tasarımcılar için çok sınırlı bir seçenektir. Burada web sitenizi her yönüyle kişiselleştirmek zordur. Şablon gibi sizi sınırlayacak bu sistemi kullanmazsanız sitenizi istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz her şeyi kişiselleştirecek bir esnekliğe sahip olabilirsiniz. Sizlere esneklik ve sınırlama gibi özelliklerle web sitesi tasarlatacak çok sayıda araç vardır.

Diller ve Eklentiler

Web sitesini oluşturduktan sonra web sitesini çalıştıracak çok sayıda farklı teknoloji kullanabilirsiniz.  Bunun için Microsoft’un .Net sistemini, PHP ya da Node.js açık kaynaklı kodlama sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemler üzerine çok sayıda içerik yönetim sistemi kurabilirsiniz. Bu sistemler size farklı eklentilerle kolayca site yönetme esnekliği sağlayacaktır. Web sitenizdeki her ihtiyaç için sıfırdan kod yazılımı kullanmanıza gerek yoktur. Bunun için eklenti kullanarak tüm sorunlarınızı çözebilirsiniz.
 

3• Profesyonel Web Tasarım Ekibi

Web sitenizi geliştirecek olan ekip belirli bir profesyonellikte olmalıdır.  Sitenizin tasarımında görev alacak araştırma, sosyal medya uzmanı, SEO uzmanı, tasarımcılar ve yazılımcıların kendini geliştirme durumlar, sektördeki kıdemleri ve görev yaptıkları firmalara göre fiyatlar artabilir. Unutmayın, New York’ta faaliyet gösteren bir web tasarım ajansı, Azerbaycan’da faaliyet gösteren bir ajanstan çok daha yüksek maliyetlerle çalışacaktır. Çünkü New York’da  hayat pahalılığı çok daha fazladır.

Bazı firmalar daha uygun maliyetli olması sebebiyle yurtdışı kaynaklı bir hizmet almayı tercih etmektedir. Ancak projeniz için web tasarım sürecini geniş bir perspektiften değerlendirmek gerekir.  Web sitenizi tasarlayacak ekiple iletişiminiz güçlü olmalıdır. Bu yüzden iş ahlakı size uyan, kültürü farklı olmayan,  ana dili sizinle aynı olan firmalarla çalışmanız projenizin başarıya ulaşmasında daha etkili olacaktır. Yüz yüze proje yürütmek her zaman uzaktan geri bildirim vermekten çok daha etkili olacaktır. 
Farklı ülkede yer alan ekiplerle çalışırsanız iş ortaklarınızı saat dilimi farkı, güvenilir internet bağlantısı sorunları, şeffaflık problemi gibi birçok farklı zorluk karşımıza çıkar. Tüm ekibin aynı ofiste bulunması projenizin daha hızlı, kolay ve etkili olmasını sağlayacaktır.

Çoğu proje sahibi uygun maliyetli web tasarım hizmeti almak ister. Ancak bir profesyonelle çalışmanın maliyetli olduğuna inananlar amatör bir ekiple yürüttüğü projede yatırımının boşa gittiğini görünce büyük resmi anlayacaktır.

Deneyim ve profesyonellik web tasarım fiyatları farklılıklarını doğurmaktadır.  Amatör bir ekiple çalışırsanız daha sonra profesyonel bir ekibe başvurmanızın olası olduğunu düşündüğümüzde iki kez ödeme yapacaksınız demektir. Bu yüzden projenizin daha başında profesyonellere başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Web tasarım fiyatları ve kurumsal pazarlama faaliyetlerinizde ihtiyaç duyacağınız tasarım, teknoloji ve reklam süreçlerinizin tüm dijital platformlarda yönetilmesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Formu Doldurun, Biz Size Ulaşalım!
Web sitesi tasarımı ve dijital pazarlama sürecinizin geliştirilmesi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
Teklif Formu