Teklif Alın

SEO Uyumlu Web Tasarım

Web siteleri daha fazla trafik çekebilmek için arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun olarak oluşturulmalıdır. Arama motorları belli sıralama kriterleri üzerinden sonuç sayfalarında web sitelerini sıralamaktadır. Web siteleri de arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun olarak SEO çalışmaları yürütürler. SEO; “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak tanımlanır. Arama motorlarında üst sıralarda olan web sitelerinin görünürlüğü daha yüksek olur.

Web siteleri kurulum aşamasında arama motorlarının yapısına uygun olarak tasarlanmalıdır. Web sitenizin SEO uyumlu web tasarım ilkelerine göre tasarlanması deneyim ve uzmanlık gerektirir. Web sitenizi kullanıcı deneyimini arttıracak, kurumsal yapınıza uygun; Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının kriterlerine en uygun şekilde tasarlamak için çalışırız. Web siteniz için gerçekleştireceğimiz SEO uyumlu web tasarım çalışmaları bazı aşamalarda ekstra hassasiyet gerektirmektedir.

 

seo uyumlu web site tasarımı

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin profesyonel tasarlanması arama motoru performansında direkt olarak belirleyici bir unsurdur. Arama motorlarında daha görünür olabilmek için belirlenen kriterlere uygun tasarım öğeleri kullanılmalıdır. Kurumsal ve kendi sektörlerinde lider markalar arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi performans gösterebilmek için web sitelerinde tasarım çalışmalarını profesyonel şekilde, belli bir disipline bağlı olarak yürütür. SEO uyumlu web tasarım çalışmalarında üzerinde durulması gereken aşamalar aşağıdaki gibidir;

  • Özel Kodlama Sistemi
  • Web Sitesinde Mobil Uyumluluk
  • Profesyonel İçerik Yönetim Sistemi
  • Site İçi Link Yapısı ve Site Haritası
  • Kullanıcı Odaklı Tasarım
  • Domain ve Hosting Tercihi

Özel Kodlama Sistemi

Web sitesinin SEO’ya uygun olması için kod yapısına önem verilmelidir. Web tasarımcılar profesyonel web sitesi tasarlarken arayüz tasarımlarında CSS ve HTML gibi temel kodlama sistemlerini tercih ederler.  Ancak arkaplanda çalışan içerik yönetim sistemleri farklı özelliklere sahiptir. Bu alanda hazır kodlama sistemleri web sitesi tasarımında sınırlılıklar barındırır ve bu sistemler içerik yönetiminde daha sınırlı hamlelere imkan tanırken tüm SEO özelliklerinin yönetilmesi mümkün olmayabilir.

Firmamız geliştirdiğ içerik yönetim sisteminde Asp.Net altyapısını kullanarak tamamen SEO uyumlu bir altyapı sağlamıştır.  Çok sayıda programlama dilini destekleyen Asp.Net son derece hızlı, performansı ve kapasitesi yüksek bir sistemdir. Asp.Net ile hazırlanan web siteleri özel olarak kendilerine ait kişiselleştirilmiş içerik yönetim sistemleri kullanırlar.  Bu sayede title, URL, description, dosya ismi, resim etiketi ve her dil seçeneği için farklı URL yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak site içi SEO gereksinimlerinin tamamını kurgulayabilirsiniz.

Web Sitesinde Mobil Uyumluluk

SEO uyumlu web sitesi tasarlarken mobil uyumluluk da kilit rol oynamaktadır. Çünkü Google, Yandex, Bing ve diğer tüm arama motorları web sitelerini sıralarken ziyaretçilerine kaliteli sonuç sunabilmek için üst konumlarda listelenen sayfaların mobil uyumlu olmasına özen göstermektedir. Sonuç olarak mobil cihazlara uymsuz web siteleri ziyaretçi kaybederken mobil uyumlu web siteleri daha fazla trafik almaktadır. Arama motoru sonuçlarında daha görünür olabilmek için de mobil uyumlu web sitesi tasarlanması önemli bir kriterdir.

Profesyonel İçerik Yönetim Sistemi

Web sitelerinin SEO uyumlu olabilmesi için içerikler önemlidir. Arama motorlarında daha iyi performans gösterebilmek için içeriklerin özgün ve kaliteli olmasının yanında link yapısı, URL, başlık, etiket gibi tüm özellikleri SEO’ya uygun olmalıdır. Başarılı bir içerik yönetim sistemi kullanan web siteleri kişiselleştirilmiş ve SEO’ya uygun içerik yönetim sistemleriyle içeriklerini arama motorlarının kriterlerine uygun şekilde optimize edebildiği gibi sürekli güncellemeleri de daha kolay ve SEO uyumlu olarak sağlayacağı için arama motorlarının ilgisini çekmeyi başarabilirler.

Site İçi Link Yapısı ve Site Haritası

SEO uyumlu web sitelerinde link yapısı arama motoru botlarını ve ziyaretçileri yönlendirecek şekilde oluşturulur. Sayfalar arası doğru bağlantılar kurulmalı ve site içi linklemeler profesyonel şekilde yapılmalıdır. Bu bağlantılar site haritaları ile arama motorlarına doğru şekilde tanımlanarak başarılı bir listelenme için katkı sağlarlar.

Kullanıcı Odaklı Tasarım

Arama motorları kullanıcı deneyimine önem verirler. Bu nedenle web sitesinin kurgulanması aşamasında SEO uyumu sağlanmasının yanında kullanıcı alışkanlıklarına uygun, sade, ilgi çekici ve kolay kullanılabilir ara yüz tasarımları geliştirilmelidir. 

Domain ve Hosting Tercihi

SEO uyumlu web tasarım yapmadan önce web sitesinin domaini de sitenin konusuyla alakalı, mümkün olduğu oranda kısa ve bir geçmişe sahip olmalıdır. Akılda kalan, ilgi çekici bir alan adı seçimi yapılmalıdır. Web sitesinin beklenen trafik durumuna uygun, kusursuz performansa sahip bir hosting servisi ile yüksek SEO başarısı hedeflenmelidir.

Web tasarım fiyatları ve kurumsal pazarlama faaliyetlerinizde ihtiyaç duyacağınız tasarım, teknoloji ve reklam süreçlerinizin tüm dijital platformlarda yönetilmesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Formu Doldurun, Biz Size Ulaşalım!
Web sitesi tasarımı ve dijital pazarlama sürecinizin geliştirilmesi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
Teklif Formu